Gdzie znaleźć projektanta wnętrz?

Skończyły się na szczęście czasy niedoboru, kiedy na rynku działało dwóch producentów ceramiki, a w domach królowała meblościanka. Dziś ograniczają nas tylko dwie rzeczy: wyobraźnia i portfel. Jeśli dysponujemy odpowiednim poziomem jednego i drugiego – wybór jest praktycznie nieograniczony. I to jest super, ale w ilości ofert, promocji i propozycji łatwo się pogubić. W tym przypadku z pomocą przychodzi ekspert: projektant wnętrz.

renkijpgProjektant wnętrz jest osobą, która zamienia marzenia o wspaniałym wnętrzu w rzeczywistość. Może to być chęć zamieszkania w przytulnym, ciepłym domu, nowoczesnym apartamencie lub urządzenie nietypowej kawiarni. Dobry projektant rozumie potrzeby swojego klienta, zna rynek i ma wyobraźnię oraz warsztat by przygotować najlepszy projekt.

Nasuwa się jednak pytanie: gdzie znaleźć właściwego projektanta? Jak wybrać tego, z którego będziemy najbardziej zadowoleni? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pierwsze z tych pytań.

Chcąc dobrze wyjaśnić tę kwestię, warto uświadomić sobie, że projektantów możemy zatrudnić w kilku miejscach. Jakich? Przede wszystkim w biurze architektonicznym. Tu jednak warto zaznaczyć, że bardzo często projektowanie wnętrz jest dodatkowym zajęciem architektów. To trochę jak z przykładowym panem Mirkiem, mechanikiem samochodowym, który jest zapewne w stanie naprawić nam pralkę, ale czy na pewno efekt będzie najlepszy z możliwych? Dodatkowo warto pamiętać, że ta opcja nie należy do najtańszych.

Najtańszego, przynajmniej w teorii, projektanta znajdziemy u producentów (np. mebli) i sprzedawców (np. duże markety). Warto jednak zaznaczyć, że choć bardzo często projekt otrzymujemy gratis, to w przyrodzie nie ma nic za darmo. Przygotowanie projektu uwzględnione jest w cenie produktów, które w danej firmie kupujemy. Dodajmy, że w takich miejscach często pracują ludzie, którzy nie znaleźli pracy w biurach projektowych lub świeży absolwenci. Są to często wspaniałe osoby, ale z jakiś powodów nie pracują w innym miejscu.

Nieco droższa, choć wciąż cenowo atrakcyjna jest opcja trzecia, czyli tzw. freelancerzy, wolni strzelcy. Bardzo często to studenci ostatnich lat, po architekturze lub ASP. Nierzadko mają doskonałe wyczucie stylu, ale brakuje im znajomości rynku i dobrego warsztatu. Poza tym to wolne duchy, artyści – terminowość i rzetelność nie muszą być priorytetem w tym przypadku.

Jest i ostatnia opcja, czyli firmy zajmujące się wyłącznie projektowaniem wnętrz, taka jaka nasza. Specjalizują się one w tej dziedzinie, pracują w niej od lat, mają wiedzę, kontakty i doświadczenie. Choć skorzystanie z takiej opcji może wydawać się nieco droższe niż w przypadku drugiej i trzeciej, opisanych wyżej, to przy całościowych kosztach remontu czy budowy oraz ostatecznej jakości wnętrza: cena wydaje się atrakcyjna.

Wybór ostatecznie należy do nas. Namawiamy Was jednak do tego by szukać sprawdzonych profesjonalistów. O tym, jak wybrać by być zadowolonym – w naszym kolejnym wpisie!