Szybki kontakt

Future Living Award i wizja Arthura Radenbaugha

Wizje przyszłości – nasz świat w 2045 roku. Niezwykły pokaz nagrodzonych prac, a także rozmowy w kuluarach – to tylko niektóre elementy z Gali wręczenia nagród Future Living Award 2015, która odbyła się w Kinie Iluzjon w Warszawie. Tematem tegorocznego konkursu zorganizowanego przez markę Siemens był projekt wizji życia w roku 2045 – jak będzie wyglądał świat za trzydzieści lat i co najbardziej się zmieni? Uroczysta Gala zebrała miłośników designu, nowoczesnych technologii oraz najnowszych innowacji. Szczegółowe informacje o konkursie można znależć tutaj: http://www.future-living-award.pl/artykul/czytaj/zadanie

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W skład jury konkursu wchodzą wysoko wykwalifikowani specjaliści oraz uznane autorytety – jednym z nich jest dr Krystyna Łuczak-Surówka, która podczas gali zaprezentowała wykład „30 lat minęło”. Wykład podkreślał, że są rzeczy, które powstawały kiedyś i dziś ale dziś powstają z zupełnie innych powodów. Dobrym przykładem jest tutaj fotel „uszak”. Kiedyś jego kształt chronił właściciela przed przeciągami, dziś uszaki są projektowane z założenia jako fotel do relaksu, dzięki którym możemy się ukryć na moment od otaczającego nas świata. W tym przypadku nasza rzeczywistość się więc nie zmienia, tylko my sami się zmieniamy, zmieniają się nasze potrzeby i obyczaje.

Dr Łuczak- Surówka zwróciła uwagę na prace Arthur Radebaugha na potwierdzenie, że trzydzieści lat temu również myślano o wizji przyszłości. Część z nich jak pokazują nasze czasy się spełniła. Arthur Radebaugh był futurystą ilustratorem, artystą i projektantem przemysłowym. Swoją siedzibę miał w Detroit. Najbardziej znany jest ze swojej pracy w reklamie dla przemysłu motoryzacyjnego. Lata 1958 – 1963 są nazywane złotymi latami amerykańskiego futuryzmu, przedstawiają one najróżniejsze utopijne futurystyczne marzenia dotyczące życia w przyszłości. W tych też latach Radenbaugh wyprodukował komiks “Closer than we think”. Wpływ jego twórczości jest odczuwalny do dziś. Poniżej kilka przykładów niezwykłych wizji tego artysty – pochodzących z wcześniej wspomnianej serii „Closer than we think”.

1) Lewitujący samochód

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) Zaludnianie innych planet

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Smartwach i transmisja z księżyca

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4) Samochód bez kierowcy

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5) Telewizja ogólnoświatowa

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6) Samochód elektryczny

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://gizmodo.com/42-visions-for-tomorrow-from-the-golden-age-of-futurism-1683553063

Tutaj też można obejrzeć więcej futurystycznych pomysłów Artura Radenbaugha.

admin